Akcesoria do Golenia - forum

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Witamy, Gościu
Nazwa użytkownika Hasło: Zapamiętaj mnie

Moja technika golenia brzytwą
(1 przeglądających) (1) Gość
  • Strona:
  • 1

TEMAT: Moja technika golenia brzytwą

Moja technika golenia brzytwą 5 lata, 9 mies. temu #26

Pragnę podzielić się z Wami moją techniką golenia brzytwą. Oczywiście można znaleźć multum ciekawych publikacji w sieci i bibliotekach, gdzie wielu mądrych i doświadczonych ludzi dzieli się w tym temacie swoja wiedzą. Dlatego nie uzurpuję sobie prawa do jedynego najlepszego możliwego sposobu golenia brzytwą. Bardziej chciałbym podzielić się moim wieloletnim doświadczeniem z osobami, które szukają takowych informacji.

Powiem uczciwie, że jak pierwszy raz przykładałem brzytwę do gardła to ręka drżała mi jak opętana, a żona siedziała z komórką w ręku, żeby w razie potrzeby wzywać pogotowie. Od razu powiem, że ten stres był kompletny niepotrzebny, a nerwy to nie ta droga. Więc przede wszystkim spokojnie - od tego należy zacząć. Tutaj kluczem nie jest szczęście, ale TECHNIKA.

Przechodzimy do sedna:

1) Uspokój się. Jeżeli prawidłowo zaaplikujesz technikę, to na pewno się nie skaleczysz - nie tak prosto się skaleczyć brzytwą, mimo, że jest bardzo ostra.

2)
Zacznij od bardzo dobrego nawilżenia twarzy gorącą wodą (najlepiej). Dlatego zaleca się golić po prysznicu, albo kąpieli. Nawilżenie to podstawa! Nie wolno tego kroku zlekceważyć. Ja myję super dokładnie twarz bardzo ciepłą wodą i nie wycieram jej, żeby ta woda "działała".

3) Następnie zajmij się przygotowaniem brzytwy do golenia, tzn. szlifowaniem jej na pasku. W tym czasie woda będzie działać i zmiękczać Twój zarost. Jak szlifować brzytwę - opisałem w osobnym poście na tym forum (
Szlifowanie brzytwy na pasku).

Odp: Moja technika golenia brzytwą 5 lata, 8 mies. temu #33

4) Następnie wracamy do nawilżania twarzy, tzn.
a) powtarzamy dokładne mycie gorącą wodą,
albo:
b) stosujemy specjalny olejek przed goleniem.

Stosowaniu dodatkowych kosmetyków poświęcę osobny artykuł. W każdym razie taki olejek może być bardzo pomocny i może stanowić podkład pod pianę.

5) Rozrabiamy pianę w miseczce/tygielku. Tzn. dodajemy odrobinę wody na mydło do golenia i ruchem okrężnym "kręcimy" pianę. Piana "w sam raz" nie jest lejąca i mokra, ale też nie jest sucha. Piana powinna być wilgotna i dobrze trzymać się twarzy. Nie powinna się lać, ale też powinna nawilżać skórę.

6) Po ukręceniu piany nakładamy ruchem okrężnym pędzla pianę na twarz. Nie żałujemy, choć oczywiście wszystko z umiarem. Piana jeszcze nam się przyda, więc robimy jej tyle, żeby wystarczyło na dwukrotne nałożenie na twarz.

Odp: Moja technika golenia brzytwą 5 lata, 8 mies. temu #34

7) Golenie rozpoczynamy od nawilżenia brzytwy.

Kilka słów wprowadzających:
- będziemy się golić obiema rękami (oczywiście nie na raz:))
- pierwsze ogolenie się brzytwą będzie "z włosem" czyli zgodnie z kierunkiem rośnięcia włosa. To bardzo ważne mieć taką wiedzę w którą stronę w określonym miejscu zarost się układa.
- następnie będziemy znów nakładać pianę i w drugim etapie będziemy się golić pod włos.
- poniższy obrazek ilustruje pod jakim kątem ostrze powinno być przyłożone do twarzy:

poprawny-kat-golenia.gif


UWAGA!
Zbyt duży kąt, albo zbyt mały spowoduje od razu problemy i nawet zacięcie. Dlatego jest to żelazna reguła, której nie można zlekceważyć.
Oczywiście nie trzeba przesadzać z dokładnością. Tak naprawdę z czasem każdy się nauczy ustawiać brzytwę pod właściwym kątem automatycznie.

Odp: Moja technika golenia brzytwą 5 lata, 8 mies. temu #35

8 ) Golenie właściwe rozpoczynamy od baczków, tzn lewą ręką naciągamy mocno skórę przy baczku a prawą ręką, w której trzymamy brzytwę, golimy twarz przesuwając brzytwę w dół.

golenie-brzytwa1.jpg


Nie zamierzam opisywać każdego ruchu - najlepiej zaprezentują to poniższe obrazki.

golenie-brzytwa2.jpg


golenie-brzytwa3.jpg


Najważniejsze to mocne napięcie skóry.
Powinno się skórę napinać w każdym miejscu na płaskich powierzchniach dwoma palcami - palcem wskazującym i kciukiem. Natomiast miejsca zaokrąglone jak broda czy szczęka golimy przesuwając skórę na bardziej płaską powierzchnię. Poniższy rysunek pokazuje jak prawidłowo trzymać brzytwę, a kolejny, jak prawidłowo napinać skórę.

jak-trzymac-brzytwe.jpg

Jak trzymać brzytwę

jak-napinac-skore-do-golenia.jpg

Jak prawidłowo napinać skórę do golenia

Przedstawione powyżej kierunki golenia traktujcie jako propozycję na początek, dlatego, że i tak każdy z Was z czasem wypracuje swoją własną technikę. Ważne jest również to, żeby brzytwę przesuwać zawsze prostopadle w dół, a nigdy nie wzdłuż, czyli ruchem krojącym (tak, jakbyśmy kroili). Przesuwania brzytwy pod skosem również nie zalecam, może się skończyć wiecie czym Z mojego doświadczenia mogę wam powiedzieć, że stosując te techniki nigdy nie zaciąłem się brzytwą. Ba, wręcz uważam, że bardzo trudno się zaciąć brzytwą. Trzeba być maksymalnie nieostrożnym i nie stosować podstawowych technik golenia, które Wam właśnie przedstawiam. Oczywiście może się zdarzyć, że zetniemy sobie pryszcza (nie raz mi się to zdarzało, ale trudno). Golenie brzytwą jest tzw. goleniem głębokim, tzn. ostrze brzytwy bardzo mocno ingeruje w strukturę skóry - dochodzi wręcz do naskórka.

Poniżej załączam przykładowe filmy z YouTube prezentujące przykładowe golenia. Jak widzicie każdy robi to troszeczkę inaczej, natomiast powyżej opisane przeze mnie zasady są generalnie przestrzegane przez wszystkich.

Odp: Moja technika golenia brzytwą 5 lata, 8 mies. temu #36

9) Po zakończeniu golenia zgodnie z włosem jeszcze raz mydlimy twarz ruchem okrężnym i powtarzamy golenie ale pod włos.

10) Po zakończeniu drugiego etapu golenia zwilżamy twarz zimną wodą ruchem typu "splash" - chluśnięcie i wycieramy, po czym nakładamy najlepiej balsam po goleniu. Dla prawdziwych twardzieli pozostawiam skropienie twarzy wodą po goleniu na bazie alkoholu

11) W przypadku mikro-zacięć, gdy skóra leciutko krwawi, należy użyć sztyftu antyseptycznego albo tradycyjnej kostki ałunu. TZN. zwilżamy kostkę ałunu wodą i pocieramy krwawiące miejsce. Skóra się wówczas w tym miejscu ściągnie i może troszeczkę piec. Jednakże ranka jest w ten sposób zdezynfekowana i zaraz przestanie krwawić.

12) Brzytwę płuczemy w letniej wodzie i starannie wycieramy miękką szmatką lub ręczniczkiem do suchości. Staramy się nie tępić samej krawędzi ostrza.
Za tę wiadomość podziękował(a): Wojak
  • Strona:
  • 1
Wygenerowano w 0.29 sekundy

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Captcha plugin for Joomla from Outsource Online
 

Logowanie

Brak postów do publikacji.

Captcha plugin for Joomla from Outsource Online